a srebrenicai népirtás áldozataiEgyéb 

Több száz boszniai szerbet utasíthatnak ki Amerikából

Legalább 600 olyan boszniai bevándorlót sikerült azonosítani több éves nyomozás eredményeként az Egyesült Államokban, akik a hatóságok szerint részt vettek a 20 évvel ezelőtti srebrenicai népirtásban. A nyomozók legalább a negyedüket ki akarják utasíttatni az országból, ám mivel a bevándorlási bíróságok túlterheltek, valószínűleg 2019-re dől majd el a sorsuk. Védőik szerint viszont csak példát akarnak statuálni velük egy hosszú ideig elhanyagolt ügyben. A Hetek cikke.

Bekeményít az amerikai bevándorlási hivatal. Amennyiben nyomozóhatóságuk háborús bűnösök ellen nyomozást folytató részlege eléri a célját, a következő években több száz boszniai szerbet utasítanak ki az Egyesült Államokból, többek között olyanokat is, akik időközben már megkapták az amerikai állampolgárságot. A legtöbb ügyben boszniai szerbek az érintettek, de a hatóságok a semlegesség érdekében olyan boszniai muzulmánok és horvátok ellen is indítottak eljárásokat, akikről bizonyítható, hogy részt vettek a vallási alapú háborús mészárlásban a kilencvenes évek közepén.

A folyamatot 2004-ben indította el egy sor informátori tipp és a Boston Globe újságírója, Elizabeth Neuffer The Key to My Neighborn’s House: Seeking Justice in Bosnia and Rwanda (Kulcs a szomszédom házához – Igazságkeresés Boszniában és Ruandában) című könyve, amelynek segítségével megtalálták Marko Boskic segédmunkást. A férfit letartóztatták, majd egy bírósági eljárás végén kitoloncolták Amerikából. Ezt követően Boskicot Boszniában tíz év börtönre ítélték a népirtásban való részvétele miatt. Ő volt az első a sorban a nyomozásban, amely most mintegy hatszáz bevándorlóra nézve fedett fel kapcsolatot az öt nap alatt nyolcezer fegyvertelen boszniai muzulmán férfi és fiúgyermek lemészárlásával járó bűncselekménnyel.

a srebrenicai népirtás áldozataiA srebrenicai népirtás áldozatai

A délszláv háború idején, a kilencvenes évek közepén több százezer menekült érkezett az Egyesült Államokba, ahol a vízumkérelem tartalmazott ugyan egy kérdést a katonai szolgálattal kapcsolatban, ám a rendszer nagymértékben a kérelmező őszinteségére alapozott, így a legtöbb esetben nem ellenőrizték az állításokat.

A jelenlegi ügyben a bevándorlási hivatal háborús bűnösök elleni nyomozói, akiket Michael McQueen történész vezet, legalább 150 érintett kitoloncolását igyekeznek elérni, ám erre nagy valószínűséggel rövid időn belül nem kerülhet sor a bevándorlási bíróságokon felgyűlt ügyek mennyisége miatt, ugyanis első körben négy év múlva kezdődhetnek meg az eljárások.

Az érintettek között van többek között egy fociedző Virginiából, egy fémipari munkás Ohióból, illetve négy Las Vegas-i kaszinó dolgozói is. Ez utóbbiak védőügyvédje, Christopher Brelje a The New York Timesnak elmondta: ügyfelei „nem követtek el semmi rosszat”, a hatóságok mindössze példát akarnak statuálni velük, annak ellenére, hogy nem vettek részt a népirtásban, csak abban a térségben tartózkodtak.

Ugyanerre hivatkozik Milan Trisic is, egy észak-karolinai teherautósofőr, akit az FBI talált meg három évvel ezelőtt. Egyelőre nem emeltek vádat ellene, annak ellenére, hogy egy olyan egységnél szolgált, amely a népirtás idején Srebrenicában tartózkodott – állítása szerint ott is gépkocsivezető volt, nem vett részt tevőlegesen a gyilkolásban. Az FBI ez idáig nem kommentálta az ügyet, a nyomozás tovább folyik ebben az esetben is.

Nem így van ez Azra Basic esetében, aki egy kentuckyi katonai büntetésvégrehajtási intézet fegyőreként tevékenykedett egészen a letartóztatásáig. A horvát származású nőt nagy valószínűséggel kiutasítják, ha bizonyítást nyernek az ellene felhozott vádak, melyek szerint a háború alatt szerb foglyokat kínzott, emberi vért és benzint itatott velük.

Vannak azonban, akik szerint kontraproduktív lehet, ha hosszú ideje Amerikában élő, jogkövető magatartást tanúsító polgárokat vádolnak meg azzal, amit Thomas Hoidal phoenixi ügyvéd egyszerűen „feltételezett bűncselekménynek” nevezett. Lara Nettlefield szerint viszont – aki a Royal Holloway kutatója a Londoni Egyetemen, és számos írást publikált a boszniai háborús bűncselekményekkel kapcsolatosan – hosszú ideig túl kevés figyelmet szenteltek ennek a kérdésnek. A tudós szerint „ezek az embe­rek a radar hatósugara alatt jöttek az Egyesült Államokba”.(Hetek)

Hasonló bejegyzések